Historia ZKM Łask

Początek komunikacji miejskiej w Łasku datuje się od maja 1960 roku. Od tego czasu rozpoczyna działalność prywatny przewoźnik pan Leon Krawczyk, który to do grudnia 1963 roku dwoma używanymi autobusami marki BISING i MAYBACH przewozi pasażerów na trasie Rynek-Dworzec PKP Łask.

Po kilkumiesięcznej przerwie, jesienią 1964 roku, przy Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łasku zostaje zorganizowana komunikacja miejska. Na początek zakupiono dwa zużyte autobusy marki SAN H-25B od Komunikacji Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, które po naprawach stanowiły pierwszy tabor komunikacji miejskiej. Ogrzewane one były przez przebiegającą wewnątrz autobusu rurą wydechową. Pierwszym kierowcą komunikacji miejskiej na państwowej posadzie był pan Stanisław Gocałek, a od 1 października 1965 roku dołączył do niego pan Janusz Kempka. Obsługiwana była linia Miasto (Rynek) - Dworzec PKP w Łasku w godzinach 5.00 - 10.00 i 13.00 - 17.00 według rozkładu jazdy PKP tzn. autobusy przyjeżdżały na dworzec przed przyjazdem pociągu.

Komunikacja rozwija się w latach siedemdziesiątych. Powstają nowe linie numerowane jako 1, 2 i 3 odpowiednio Łask - Kolumna Dworzec PKP, Łask - Gorczyn i Łask - Ostrów szkoła. Powstanie województwa sieradzkiego oraz rozwój gospodarczy naszego miasta, zobligował Wojewodę Sieradzkiego do zorganizowania od 1 stycznia 1978 r. Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sieradzu i Łasku.
Była to decyzja nr. 150 Wojewody Sieradzkiego z dn. 27 grudnia 1977 roku. 1 marca 1978 r. w ramach istniejącego już Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sieradzu rozpoczęła działalność Placówka Terenowa w Łasku, której kierownikiem był pan Henryk Adamczyk. Zapleczem gospodarczym, administracyjnym oraz warsztatem były trzy barakowozy oraz wybudowany na placu kanał naprawczy - najazdowy, czyli przedsiębiorstwo pod chmurką a wszystko to miało miejsce przy ulicy Objazdowej w miejscu dzisiejszej Stacji paliw BP. W kolejnych miesiącach modernizowano placówkę stwarzając tym samym zatrudnionym tu osobą lepsze warynki bytowe.
1 maja 1989 r. uruchomiono kolejną linię autobusową (międzymiastową) na trasie Łask - Zduńska Wola. 7 marca 1991 roku Urząd Miasta i Gminy w Łasku wykupuje teren po byłej STW przy ulicy Lutomierskiej 2 i przenosi placówkę w to miejsce, gdzie 29 pracowników i 13 autobusów rozpoczyna etap swojej pracy. 1 sierpnia 1991 r. podzielone zostaje Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sieradzu na trzy niezależne komunikacje. Jedną z nich jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji podległe UMiG w Łasku, które po przekształceniach funkcjonuje do dziś jako Zakład Komunikacji Miejskiej z siedzibą w Łasku przy ulicy Lutomierskiej 2.

Ceny biletów

I Strefa - Miejska

normalny - 3,60 zł 
ulgowy szkolny - 2,20 zł 
ulgowy 50% - 1,80 zł
dwu-przystankowy - 1,80 zł
 

II Strefa - Podmiejska

bilet normalny - 4,40 zł
ulgowy szkolny - 2,60 zł 
ulgowy 50% - 2,20 zł

 

III Strefa - Podmiejska

bilet normalny - 6,00 zł
ulgowy szkolny - 4,40 zł
ulgowy 50% - 3,00 zł
 

IV Strefa - Międzymiastowa

bilet normalny - 7,00 zł
ulgowy szkolny - 4,60 zł
ulgowy 50% - 3,50 zł
 

Aplikacje

Logo aplikacji Time4BUS


Aplikacja time4BUS (Web, Android, iOS)
Dzięki Aplikacji Time4Bus sprawdzisz rozkład jazdy, rzeczywisty czas przyjazdu autobusu oraz jego aktualną pozycję na mapie.


 


Aplikacja moBiLET (Web, Android, iOS)
Aplikacja umożliwia zakupu biletów w formie elektronicznej przez Internet.


 

Polecamy